Když máš “depku”

Stalo se mi to po strašně dlouhé době. Nic nepomáhalo, nic mě nebavilo, ploužila jsem se jak stín. V hlavě úplně vymeteno.deprese

Ty tam byly všechny vědomosti z osobnostního rozvoje a pozitivního myšlení, které miluji a učím. Ty tam byly všechny moje koníčky, radost ze života. Ten stav trval celých 6 týdnů a já nevěděla, jak z toho ven.
Do toho neúspěšně zvládnutý konkurz na místo, o které jsem moc stála. V mé hlavě zněl nepříjemný hlas: „nejsi dost dobrá,ty nejsi dost dobrá…”, říkal. A já mu uvěřila…

Je zvláštní, jak snadno uvěříme jediné hloupé myšlence, jedinému člověku, který snese kritiku na naši hlavu. Přestože spousta lidí z našeho okolí nám fandí, mají nás rádi, přestože naše úspěchy ukazují na naše kvality, uvěříme.

Program, který si neseme z dětství je silnější, než naše vůle nevšímat si ho, nereagovat na něj, změnit ho.
„Podívej se, cos udělala! Ty nikdy nic neuděláš pořádně!”
„Nechovej se jako hlupák!”
„Vždyť jsi se na to učila, tak jsi úplný debil nebo co?”
„Čím se to zase cpeš? Podívej se na sebe do zrcadla, jak vypadáš?
„Běž ode mě pryč, nechci tě! Zlobivé holky já nemám ráda!”
„Co jsi to zase udělala? Teď jsem kvůli tobě smutná!”…

VZPOMÍNÁŠ?…
HLOUPÝ PROGRAM!

Byl nám nainstalován do hlavy proti naší vůli (nejspíš ve víře toho nejlepšího pro naši budoucnost) a s každým větším i menším neúspěchem roste a roztahuje se v naší hlavě, aby udeřil vždy, když se chceme o něco pokusit, něco udělat, vytvořit, někde se prezentovat.

Čím častěji necháš svého nepřítele “nejsem dost dobrá” vyhrát, tím více bude v tobě růst, až tě úplně pohltí. A ty se budeš bát cokoliv začít, cokoliv udělat, cokoliv rozhodnout, možná cokoliv říct…. , už si nebudeš věřit. Budeš všechno vzdávat dřív, než s tím začneš. Tvůj mozek vymyslí tisíc a jeden logický důvod, proč to a to nemůžeš nebo nemáš dělat.

Myšlenky na splnění svých snů, přání a tužeb postupně nahradí myšlenky:
„To nedokážu.”
„Všichni jsou lepší než já.”
„Nikdo mě nemá rád, protože…”
„Nic neumím, všechno vždycky zkazím, nic nedokážu dotáhnout do konce, jsem nemožná, hloupá….”
„Udělám to až…”

tabule

O.K. Mám pro tebe několik tipů jak tomuhle nepříteli čelit.

Každé malé vítězství nad ním (v podobě toho, že něco nevzdáš) se počítá a ve finále může znamenat vyhranou válku.

 •  Každou věc, kterou před sebou máš, vše, co chceš udělat, každý svůj sen si rozplánuj na malé části.
 •  Pořádně si promysli, jak to uděláš. Co k tomu potřebuješ, čeho se potřebuješ zbavit, kdo by ti mohl pomoci, k čemu to bude dobré, PROČ TO CHCEŠ UDĚLAT, jak se budeš cítit, až to uděláš.
 •  Sedni si a napiš si to na papír. Věř mi, že nestačí na to jen myslet. Kdykoliv jsem na to jen myslela, nevyšlo to! 100x jsem udělala tuhle stejnou chybu, než jsem se z ní poučila.
 • Dopředu si promysli, co všechno musíš udělat pro to, abys došla ke konci. Každou jednotlivou část si po jejím dokončení odfajfkuj, škrtni, vygumuj, namaluj si smajlíka, piš si poznámky křídou na tabuli a umazávej… Vymysli si cokoliv, abys viděla, že se věci hýbou.
 • Dřív než s něčím začneš, naplánuj si, jak se odměníš, až budeš na konci. Naplánuj si i menší odměny za jednotlivé kroky, které se ti podaří udělat a opět si to zapiš!!! Tvůj mozek miluje pozitivní emoce a odměna takovou emoci vzbuzuje. Bude jí chtít dosáhnout a to se stane motorem ve tvém snažení.
 • Vždy se pochval tak, jak jsi si to plánovala, jinak ti tvůj mozek příště neuvěří a ty o svůj motor přijdeš!
 •  Založ si nástěnku pochval a úspěchů. Velmi často se v dnešní době hovoří o nástěnkách vizí, tohle bude něco podobného. Ať už zvolíš nástěnku korkovou a špendlíky nebo velkou čtvrtku na kterou budeš psát nebo jednotlivé lístečky, které budeš lepit třeba na lednici vždy, když jí uvidíš, pomůže ti ke zlepšení nálady a bude tě motivovat.
 •  Sedni si a napiš si všechny svoje úspěchy. Všechno na co si vzpomeneš, co se ti až do dnešního dne povedlo. Nemyslím tím jen velké věci. Vsadím se, že ve tvém životě byla i spousta drobných úspěchů a každý se počítá! A potom si zkus vzpomenout na pochvaly, kterých se ti v životě dostalo a také je dej na svojí nástěnku.
 •  Je víc než nutné, abys tohle svoje dílo dala na místo, kde ho během dne nejčastěji uvidíš a vždy, když o ní zavadíš pohledem, přečti si alespoň jednu z položek! Postupně tak budeš svůj mozek přesvědčovat o tom, jak jsi skvělá.

kniha4kniha1

UDĚLEJ TO HNED TEĎ NEBO NEJPOZDĚJI DNES, NEŽ PŮJDEŠ SPÁT. VŠE, CO ODLOŽÍŠ NA ZÍTRA, NA AŽ PAK…, VĚTŠINOU NEUDĚLÁŠ UŽ NIKDY!!!

P.S. Přiznávám se, do dnešního dne jsem tuhle nástěnku také neměla a občas jsem ve svém životě nechala vyhrát svého nepřítele “nejsem dost dobrá”. A protože lituji všech těch týdnů, kdy jsem nebyla opravdu šťastná, vyhlašuji mu k dnešnímu dni válku.
Vyndám svojí starou korkovou nástěnku, pověsím jí hned vedle svojí nástěnky vizí a JDU NA TO!

NESTAČÍ SI TENHLE ČLÁNEK JEN PŘEČÍST, JDI A UDĚLEJ TO! DEJ PROGRAMU NA PRDEL (pardon :) ) !

P.P.S. Děkuji, že sdílíš tenhle článek s dalšími, kterým by mohl být užitečný. :)

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.