Co mají společného Ježíšek a David Copperfield

Je první nedělní advent a i když venku není po sněhu ani památky, všichni se těšíme z toho, že se Vánoce nezadržitelně blíží.jezisek-4

Nejvíc ze všech se těší  Adélka. Chodí do druhé třídy, a tak bude poprvé psát sama dopis Ježíškovi, vloni ještě všechna písmenka neuměla.

Pečlivě si všechno připravila. Pastelky, pero, gumu i zmizík, kdyby se něco pokazilo. „Jdu na to a nekoukejte.” Nechce, abychom viděli co píše, je to dopis Ježíškovi a cizí dopisy se přece nečtou.

Jedním okem jí mrkám přes rameno. Takový krasopis jsem ještě neviděla, kam se hrabe písanka. :) Jedno písmenko jako druhé a když něco poplete nebo se písmenko netrefí na linku, přichází na řadu zmizík.

„Mami, ještě tam namaluju nějaké obrázky, aby se to Ježíškovi líbilo.” Užívá si to dokonale.

Přidává se i dvanáctiletý David. Obrázky už na dopis nekreslí, ale píše si každý rok. To aby Ježíšek náhodou něco nezapomněl. :)

“Máme nějakou obálku mami? Už to mám hotový.”  Adélce září oči. Přinesu dvě a společně jdeme s dětmi pověsit obálky na balkon.

„Já se tak strašně těším, já se snad nedočkám. Kolikrát se ještě musím vyspat než přijde Ježíšek? A kdy myslíš, že si ty dopisy odnese? Stihne si odnést všechny dopisy, které děti napíšou?” Adélka kolem mě radostně poskakuje a oči jí svítí.

Miluji tenhle čas. To dětské těšení, nedočkavost a zvědavost. Společné pečení cukroví a každodenní se vyptávání „Tak kolik dní ještě? Kdy už budeme strojit stromeček? Kolikrát se ještě vyspím…?” Nechci o to přijít za nic na světě. Ještě aspoň chvíli to moci prožívat s nimi…

Všichni ti, kteří už mají děti dospělé říkají: „když už jsou děti velké, není to ono.” Přesto se spousta z nás rozhodne, ukončit tenhle úžasný čas dříve, než je třeba.

jezisek2….Děti už jsou v postelích. Nalila jsem si sklenku vína a otevřela notebook, budu si ještě chvilku číst. Vykouknul na mě článek o Ježíškovi.

Psala ho maminka dvou špuntů 4 a 6 let a tady je malý kousek z něj:
…„Nechci, aby mě děti měly za lhářku. Letos před Vánoci jsem se rozhodla, že jim povím, jak je to s Ježíškem. Posadila jsem se k nim, a i když se na to děti ještě nikdy neptaly, pěkně jsem jim všechno vysvětlila. Měly spoustu otázek a já na ně trpělivě odpovídala. To odpoledne i večer z toho byli kluci takový přepadlí, ale ráno už to bylo dobré. Sedli jsme si ke stolu a domlouvali se společně na tom, co si pod stromeček koupíme…”

A teď trochu jiný příběh, mohl by být třeba i tvůj:
Sehnala jsi lístky na nejlepšího světového iluzionistu. Máš z nich obrovskou radost, protože jste s manželem čekali celý dlouhý rok, než do Prahy přijede. Lístky byly prodané velmi rychle, ale na Vás se přece dostalo, byla jsi pekelně rychlá. :) Místa máte v jedné z prvních řad…

..„Viděla jsem ho v televizi snad stokrát, ale nikdy jsem nepřišla na to, jak to dělá. Ta jeho kouzla jsou tak dokonalá, vypadají jako skutečnost, ne jako iluze.” Vyprávíš s obrovským nadšením kamarádce.
Bavíte se tím celé odpoledne, pustíte si pár videí z youtube a horlivě nad tím diskutujete. „Hele, to není možný…”

Je tu den D. Konečně jsi se dočkala. Těšíš se jako malá holka. Manžel ti pochválí nové šaty a už vyrážíte. Za 2 hodiny to propukne…
Jsi uvnitř. S manželem usedáte do polstrovaných sedadel, držíš ho za ruku a vážně se moc těšíš. Nedočkavě koukáš na hodinky, „už by měli začít.”

Zhasla světla. Na pódium vchází muž ve tmavém obleku. „ Dámy a pánové, dříve než vystoupí světoznámý kouzelník a iluzionista XY rád bych vám vysvětlil, jak všechna ta kouzla dělá. Dostanete podrobný popis, všech těch kouzel a zázraků, odhalíme Vám všechny ty iluze a triky, které dnes uvidíte. Nezamlčíme Vám vůbec nic z toho, co se Vám až do dnešního dne zdálo být tajemné a magické. …Přišla jsi, protože jsi se těšila na kouzla, na zázraky, na tajemství ? Je to pryč. Už dopředu víš, jak to vše bude, co se bude dít a proč to tak vypadá….

Neznám nikoho, koho by tajemno nelákalo. Povídáme si o něm, díváme se na něj v televizi, hledáme vysvětlení, někteří z nás věříme, že existuje něco víc, než je tenhle konzumní svět….

Můj dvanáctiletý syn už dávno jezisek-1ví, jak je to s Ježíškem. Ale přesto….. Když jdeme po štědrovečerní večeři všichni společně ven, vrátíme se a dárky jsou pod stromečkem, neptá se, jak se tam dostaly, chce si pro sebe uchovat tohle naše malé tajemství.

Dovolme dětem alespoň jeden den v roce věřit, že se kouzla a zázraky dějí.

Věcem a událostem v našem životě dávají význam slova, která používáme. A tak se nešťastná událost může změnit na zkoušku, problém na výzvu, nepříjemné poučování na vysvětlení, závislost na lásku… a lež o Ježíškovi na nádhernou pohádku o kouzlu Vánoc.

Já stále věřím na zázraky a tak se mi dějí. :)

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.